2019

Winter Deals Conference

March 7-8
Canyons Resort - Park City, Utah

Schedule-at-a-Glance

Wednesday, March 6th

Wednesday, December 31
5:00 PM
2020 Winter Deals Conference – Wednesday, March 4th
Wednesday, December 31
5:00 PM
2020 Winter Deals Conference – Thursday, March 5th
Thursday, March 5
11:00 PM
2020 Winter Deals Conference – Friday, March 6th

Après-ski break

Thursday, March 7th

Wednesday, December 31
5:00 PM
2020 Winter Deals Conference – Wednesday, March 4th
Wednesday, December 31
5:00 PM
2020 Winter Deals Conference – Thursday, March 5th
Thursday, March 5
11:00 PM
2020 Winter Deals Conference – Friday, March 6th

Après-ski break

Friday, March 8th

Wednesday, December 31
5:00 PM
2020 Winter Deals Conference – Wednesday, March 4th
Wednesday, December 31
5:00 PM
2020 Winter Deals Conference – Thursday, March 5th
Thursday, March 5
11:00 PM
2020 Winter Deals Conference – Friday, March 6th

Après-ski break

Panel Details

Thursday, March 7th

7:30 a.m. – Breakfast | White Pine

 

8:15 a.m. to 9:10 a.m. – Welcome to the Group, and Keynote | White Pine

  • Commissioner Robert Jackson, Securities and Exchange Commission
  • Steve Guggenheim, Wilson Sonsini (moderating the Q&A)

9:15 a.m. to 10:40 a.m. – Panel Round I

Mergers & Acquisitions I | White Pine:

  • Gordon Smith (moderating)
  • Steven Davidoff Solomon
  • Abe Cable
  • Sean Griffith

Capital Markets Regulation | Painted Horse I:

  • Pam Morgan (moderating)
  • Geeyoung Min
  • Josh Macey
  • David Zaring
  • Urska Velikonja

Contract Design I | Arrowhead:

  • Matt Jennejohn (moderating)
  • Tony Casey
  • Will Clayton
  • Adam Badawi & Elisabeth de Fontenay

10:40 a.m. to 4:30 p.m. – Extended Break

 

4:30 p.m. to 5:40 p.m. – Panel Round II

Corporate Governance I | White Pine:

  • Will Clayton (moderating)
  • Jill Fisch
  • Charlie Korsmo & Minor Myers
  • Ed Rock

M&A and Private Ordering | Painted Horse I:

  • Brad Bernthal (moderating)
  • Megan Shaner
  • Afra Afsharipour
  • Wendy Netter Epstein

Contract Design II | Arrowhead I:

  • Curt Anderson (moderating)
  • Christoph Van der Elst
  • Anne Choike
  • John Coyle & Joe Green

Private Ordering and Corporate Governance I | Arrowhead II:

  • Phillip Sumpter (moderating)
  • Summer Kim
  • Rob Anderson
  • Kish Parella

5:45 p.m. to 6:55 p.m. – Panel Round III

Corporate Governance II | White Pine:

  • Curt Anderson (moderating)
  • Michael Klausner
  • Mira Ganor
  • Eric Talley

Tax Issues | Painted Horse I:

  • Gladriel Shobe (moderating and presenting)
  • Michael Knoll
  • Gregg Polsky

Private Ordering and Corporate Governance II | Arrowhead I:

  • Matt Jennejohn (moderating and presenting)
  • Gabriel Rauterberg
  • Cathy Hwang & Yaron Nili
  • Matt Jennejohn

7:10 p.m. – Shuttle to dinner departs

7:30 p.m. – Dinner at Lund Cabin, Deer Valley

9:00 p.m. – Shuttle returns to Grand Summit

Friday, March 8th

7:30 a.m. – Breakfast | White Pine I

 

8:15 a.m. to 9:25 a.m. – Panel Round IV

Intellectual Property | Painted Horse I:

  • Pam Morgan (moderating)
  • Jonathan Barnett
  • Jorge Contreras & Michael Meurer
  • Clark Asay

Corporate Governance and M&A | Arrowhead I:

  • Scott Hirst (moderating)
  • Holger Spamann
  • Bobby Bartlett
  • Christina Sautter

Corporate Governance III | Arrowhead II:

  • Christine Hurt (moderating)
  • Elizabeth Pollman
  • Yaron Nili
  • Jeff Manns

9:30 a.m. to 10:30 a.m. – Plenary Roundtable | Arrowhead:

  • Steve Guggenheim (moderating)
  • Randy Holland
  • Jill Fisch
  • Eric Talley

10:30 a.m. – Conference Concludes

Map of Grand Summit Conference Facilities